E premte, 09.12.2022, 09:53 AM (GMT)

Visar Zhiti: Nderim përherë Presidentit Rugova

Nexhmije Mehmetaj: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në Gjenevë

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini

Frank Shkreli: Luigj Gurakuqi - Dorë e djashtë e Ismail Qemalit

Kalosh Ҫeliku: Unë shoh edhe matanë lëmës

Pëllumb Gorica: Udhëtim si një ëndërr

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra

Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, ti jeton në kujtimet tona dhe në veprën tane

Lutfi Alia: Rekuiem për Mikun e Paharruar Zeqir Lushaj

Adil Fetahu: Ai kurrë nuk do të harrohet

Zeqir Lushaj: Fjala mbi tel…

Xhelal Zejneli: Investimet e Perëndimit në Serbi ushqejnë destruksionin serbomadh

Hazir Mehmeti: Aktivitete letrare dhe Darka e Lamës në traditën kombëtare

Entela Binjaku: Konferenca "Acta Historica Civitatis Lugosiensis” mirëpret punimet e edicionit të dytë

Sami Frashëri: Letër drejtuar Jeronim De Radës

Intervistë me Frank Shkrelin mbi rolin dhe influencën e komunitetit shqiptar në Amerikë

Është e drejtë të thuhet se diaspora shqiptare në Amerikë ka luajtur një rol të rëndësishëm, për të mos thënë jetik ose siç thoni ju, vendimtar në çlirimin e Kosovës.  Duhet theksuar se ky rol i diasporës shqiptare në Shtetet e Bashkuara ishte një vazhdimësi e një tradite të jetuar dhe të vepruar, të lënë si amanet dhe shembull nga të parët e këtij komuniteti, Imzot Fan Noli dhe Faik Konica...
Frank Shkreli: E vërteta… Kujtime nga Ekrem Bardha Ndue Ukaj: Koficienti i patriotizmit tonë është i shumë i ulët dhe krejt tallava Frank Shkreli: Xhevat Kallajxhi - Abraham Linkolni: Mos u trembni nga e vërteta Blerim Latifi: Trashëgimia e Milosheviqit nuk jeton vetëm në politikën aktuale serbe, por edhe fushat e tjera të jetës, përfshirë sportin Frank Shkreli: Ibrahim Rugova në sytë e amerikanëve

Jusuf Buxhovi: Kosova në kuadër të ndryshimeve kushtetuese të vitit 1968 (2)

Mbyllja e diskutimeve publike ku kërkohej që Kosova të fitonte statusin e republikës si dhe tërheqja nga ajo e udhëheqjes politike të Kosovës para trysnisë serbe dhe kompromiseve të udhëheqjes jugosllave me atë serbe, nuk e kishte mbyllur këtë çështje. Përkundrazi, fryma e saj nuk kthehej mbrapa. Këtë e dinin të gjithë...
Jusuf Buxhovi: Pavarësia e Shqipërisë – shqiptarët i riktheu në familjen europiane Dorian Koçi: Roli udhëheqës i UÇK-së për krijimin e Shtetit të Republikës së Kosovës Jusuf Buxhovi: Kosova në kuadër të ndryshimeve kushtetuese të vitit 1968 (1) Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (6) Syrja Etemi: Arsimi në trevën e Tetovës në kohën e sundimit të Mbretërisë SKS (2)

Sali Berisha: Homazh për studentët e Dhjetorit ‘90!

Çdo fillim Dhjetori, unë si njëri nga ata që pata fatin unik në jetë të isha deshmitarë pjesëmarrës, apo dhe protagonistë i Revolucionit Demokratik Paqesor  të Dhjetorit ‘90, e përjetoj me rritje të adrenalinës, shterngate emocionesh te  forta, të një lloji krejt të veçantë, nga çdo lloj tjetër që ngjallin kujtimet...
Enver Bytyçi: Si dhe cilët e thurën skenarin e atentatit ndaj Sali Berishës? Kalosh Çeliku: Imzot lehin qentë Florim Zeqa: Ju politikanë zuzarë, mos abuzoni me Mitrovicën e ndarë! Ermal Mulosmani: Poshtërimi fizik si kulmim i kulturës së poshtërimit Enver Bytyçi: Pse ndodhi akti terrorist kunder Sali Berishes?!

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani

Sejdi Berisha: Letra e Nënës

Po e nis ta shkruaj këtë letërAty tek ajo kaçuba që prej viti ne vit po rritëtAty ku varri im është i stolisurMe emrin dhe mbiemrin timEdhe me vitin e lindjesEdhe me senën kur ika për në amshim...
Tahir Bezhani: Dash Golaj personalitet me merita Albert Zholi: Bujar Kore - Greva e 8 dhjetorit 1990 ishte dita më e vështirë e xhirimeve si operator i TVSH Mehmetali Rexhepi: Lamtumirë Rifat Buzuku Resmi Osmani: Tema e dashurisë në krijimtarinë e shkrimtarit Enver Kushi Llesh Ndoj: Nga zhgënjimi i dhimbshëm tek ëndrra e paarritshme

Nexhmije Mehmetaj: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në Gjenevë

Të shtunën më 26 nëntor 2022 shoqatat e mërgimtarëve shqiptarë Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) “Naim Frashëri”, Komuniteti Shqiptar në Gjenevë ,  Ansambli “Gëzuar ” dhe Rinia Kontakt organizuan një festë të madhe në mjediset e Sallës së Festave në Avanchets të Gjenevës...
Pëllumb Gorica: Udhëtim si një ëndërr Florim Zeqa: SHHK 'Salih Çekaj' nderi dhe krenaria jonë kombëtare Bashkim Saliasi: 50 vjet Maturë e Parë Pedagogjike në Fier Pëllumb Gorica: Një ditë vjeshte në Funar të Elbasanit Prend Buzhala: At ky merr udhë të reja Indentiteti Arbëror

Visar Zhiti: Nderim përherë Presidentit Rugova

Rugova u bë bëmatari i madh i së pamundurës, që mrekullisht po shkonte drejt zgjidhjes përfundimtare. Ai sikur kishte marrë bekimin e shenjtores tonë, Nënë Terezës. Kosova u bë e pavarur dhe u shpall Republikë. Shtatorja hijebukur e Presidentit Rugova u lartesua shesheve…
Selman Etemi: Monsinjor Dr. Zef Oroshi intelektual i përmasave gjithëpërfshirëse kombëtare Shënime për autorin Prend Buzhala, fitues i çmimit ''Beqir Musliu'' Albert Vataj: Ndre Mjeda, ma i bylbylshmi za Ndue Dedaj: Gjon Krasniqi dhe 'Stema e Artë' e Bamirësisë Ndue Dedaj: Fran Çukaj, profesori emeritus i mirditorëve

Kastriot Dervishi: "Të dëbohen kosovarët"

Dëbimi nga një vend është një masë e skajshme me shije tepër të hidhur. Përveç keqtrajtimit me burg, internim e poshtërim që iu bë shqiptarëve që erdhën nga Jugosllavia e kërkuan strehim politik në Shqipëri, u përdor edhe dëbimi. Kjo sjellje e pabesë e regjimit antikombëtar të E. Hoxhës...
Kastriot Dervishi: "Peshoj 49 kilogramë" Kastriot Dervishi: Udhëtimi i Ismail Qemal Vlorës nga Stambolli në Vlorë dhe disa çështje të mëvetësisë Kastriot Dervishi: “Nuk ishte konsumuar gota e parë” Kastriot Dervishi: Sako Murat Protoduari Kastriot Dervishi: Disa pseudonime të komunistëve gjatë luftës

Aurel Dasareti: Nuk do ta harroj kurrë mikun tim të mirë, Zeqir Lushaj

Humbja është një pjesë e natyrshme e jetës, dhe diçka që të gjithë e përjetojnë herë pas here. Ne jemi krijuar në mënyrë të tillë që të lidhemi me njerëzit, vendet dhe përvojat.Njerëzit që takojmë në jetë, nuk zhduken edhe nëse nuk i shohim apo nuk jemi me ta çdo ditë...
Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë! Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, ti jeton në kujtimet tona dhe në veprën tane Lutfi Alia: Rekuiem për Mikun e Paharruar Zeqir Lushaj Adil Fetahu: Ai kurrë nuk do të harrohet Zeqir Lushaj: Fjala mbi tel…

Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit

Sikurse në të gjitha shtetet evro-perëndimore, edhe në Itali mërgimtarët organizuan aktivitete të larmishme për nder të Ditës së Flamurit Kombëtar dhe 110 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Përderisa shoqata dhe organizata të ndryshme organizuan koncerte dhe mbrëmje festive, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca e Trevisos...
Artemisa Kastrioti: Gentian Ameti debuton me performancë të jashtëzakonshme në ligën belge Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së” Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork

Vildan Sharra: Historia e Sheshit të Flamurit

Do na behet Shqiperia? Do na behet ne e do! Nuk jane vargje poetike,  as kenge patriotike.Trojet arberore ishin ne prag te rrezikut dhe shfarosjes prej fqinjevete perhershem grabitqare. Per afro pese shekuj nen roberine e eger otomane,  me gjithe perpjekjet e here pas hershme nuk kishin mundur te krijonin nje shtet...
53% e punonjësve në kërkim të punës jashtë, 25% planifikojnë të ikin brenda vitit Mërgata Shqiptare në Botë: Apel për pjesëmarrje në regjistrimin e popullsisë nga mërgimtarët nga Serbia, në veçanti nga Presheva, Medvegja e Bujanoci Jahja Drançolli: 110 vjet më parë, Mali i Zi i shpalli luftë Perandorisë Osmane Refik Hasani: Apel për regjistrim sa më masovik E largojnë nga FSK sepse kishte tatuazh me vargjet e Heroit Agim Ramadani!


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora