Wednesday, 16.01.2019, 02:21 AM (GMT)

Elvi Sidheri: Pikëtakime të vyera shqiptaro-bullgare të fillimit të shekullit XX

Pëllumb Gorica: Një mjellmë në Korab

Elvi Sidheri: Luftëtarët shqiptarë në skajet e Rusisë mesjetare

Elvi Sidheri: Shqiptarët ortodoksë të Ohrit dhe ati i letërsisë moderne maqedonase, me rrënjë shqiptare

Entela Binjaku: Kjo dhimbje që la pas babai...

Entela Binjaku: Vijon fushata e kartolinave të fëmijëve piktorë të Fshatit SOS!

Elvi Sidheri: Orvatja për ngritjen e një Kishe Ortodokse Shqiptare në Stamboll dhe vallja greke Sirtaki, me rrënjë shqiptare në metropolin turk

Elvi Sidheri: Shqipëria e Vogël në stepën e pamatë të Azovit

Elvi Sidheri: Shqiptarët e bregdetit të Azovit, dhe gjuha shqipe që flitet gjer në skajet e Ukrainës

Lutfi Alia: Flamuri apo flamujt e Gjergj Kastriotit?

Elvi Sidheri: Pikëtakime të vyera shqiptaro-bullgare të fillimit të shekullit XX Gani Mehmetaj: A duhej ta trajtonin ndryshe luftën partizane kineastët shqiptarë? Gani Mehmetaj: Vëllai i madh Gani Mehmetaj: Shqiptar lindësh, mysliman bëhesh! Ilir Çumani: Sot jam student, sot jam shqiptar...!

Avzi Mustafa: Rreth mbiemrit dhe vdekjes së Josif Bagerit

Perandoria Osmane me reformat e Tanzimatit kishte deklaruar se të gjithë kombësive do tu lejohet lirisht të ushtronin gjuhët e tyre në institucionet arsimore dhe fetare   me përjashtim të shqiptarëve. Banorët e truallit shqiptar thirreshin  turq, arnaut, kaurr, latin, por kurrë me emrin e tyre të vërtetë. Këtu gjithsesi duhet të shtohet se ...
Lutfi Alia: Flamuri i dinastisë Kastrioti Lutfi Alia: Flamuri apo flamujt e Gjergj Kastriotit? Fotaq Andrea: Shqiptarët, një popull poet Lutfi Alia: Himariotët në Regjimentin Maqedono-Ilir të Mbretërisë së Napolit (2) Xhelal Zejneli: Alfabeti i Gjuhës Shqipe - Kongresi i Manastirit

Kristjan Dukaj: Punësimi i të rinjve shqiptarë- sfida për 2019

“E vetmja mënyrë për të pasur një mik, është të  jeni si një. Ne nuk mund të sigurojmë një paqe të qëndrueshme nëse i afrohemi asaj me dyshim, me mosbesim apo frikë.” Kështu fliste presidenti SHBA, F. Ruzvelt në vitin 1945.Kur flasim për situatën politike në vend...
Frank Shkreli: Masakra që ndryshoi politikën botërore ndaj Kosovës Nue Oroshi: Kosova me bardhësinë e borës dhe me ngricat e politikës Florim Zeqa: Jo "Kombëtares" së Haradinajt! Fahri Xharra: Letër Presidentit të Italisë Zotit Sergio Mattarella Eshref Ymeri: Në gjurmët e një kërcënimi të dikurshëm për Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Besnik Mustafaj: Një trashëgimtar i shkronjësve të 'Diellit'

Ata shqiptarë që arrinin ta dëgjonin “Zërin e Amerikës” 30 vjet më parë e tutje, e kanë njohur Frank Shkrelin si gazetar radiofonik.  20 vjetët e fundit qysh kur u largua nga “Zëri i Amerikës”, ai ka ardhur drejtpërdrejt në Tiranë me shkrimet e tij tashmë si gazetar i shtypit të ...
Timo Mërkuri: Petrit Ruka vajton Dilinë Nezi Velaj Plaku: Kur ndihesh e pasigurt Blerim Rrecaj: Livadhi i fëmijërisë Resmi Osmani: Xhyraja Namik Selmani: Një gjerdan me shkronja

Bashkim Saliasi: Viron Kona - Kur vjen Sokoli

Data shënon  01.01.2019. Sot duke u ngrohur pas zjarrit më erdhi në mendje gjithë veprimtaria që u zhvillua më 26.12.2018, në një lokal të zgjedhur pranë sheshit “Avni Rustemi”, ku u zhvillua veprimtaria përuruese e librit “Kur vjen Sokoli”, të shkruar nga Viron Kona...
Lekë Mrijaj: Në Gjakovë u mbajt sesioni shkencor me rastin e 550 vjetorit të kalimit në amshim të Gjergj Kastriotit Kadri Tarelli: Durrësi mirëpriti 'Tingujt e Adriatikut' Hazir Mehmeti: Nga kuvendi Zgjedhor i Shoqatës së Mësuesve 'Naim Frashëri' në Austri Petrit Aliaj: Kujtime që mbeten nga 'Alba' Neki Lulaj: Në Wiesbaden u festua Dita e Flamurit

Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj

Peja, është njëra ndër vendbanimet më të vjetra evropiane, ku jeta njerëzore nisi që në kohën e gurit. Në këtë lokalitet lindën dhe u zhvilluan banorët më të lashtë, një popull por i njohur gjatë historisë me emra të ndryshëm, si pellazgë, ilir, alban, e shqiptarë...
Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit Xhemaledin Salihu: Dëbimi i myslimanëve të Serbisë, sipas autorit Safet Banxhoviç Ilmi Veliu: Nëna e Skënderbeut ishte e shqiptare e pastër nga Pollogu i Iliridës Ajshe Leka: Cilat janë ushqimet më të mira për stinën e vjeshtës? Gëzim Tushi & Fran Gjoka: Shoqëria shqiptare dhe sfidat e 'revolucionit individual'

Hysen Kobellari: Shaban Demiraj - Akademiku ynë i përhershëm

Profesor Shaban Demiraj është figurë e rëndësishme e gjuhësisë dhe kulturës shqiptare; studiues, dijetar dhe edukator shembullor i rinisë, autor i shumë studimeve, librave, artikujve, përkthyes brilant; krijues, udhëheqës shkencor, frymëzues vizionar i njohur dhe i ...
Ilmi Musliu: E shuan zërin që kundërshtonte robërinë Nijazi Ramadani: Idriz Seferi, strategu i pavarësisë shqiptare Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018)

Konkurs Poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi” i Tropojës, do të organizojmë një:KONKURS  POETIKMe krijimtari poetike për jetën e veprimtarinë e tij...
Shoqata Kulturore Dardania: Orë Letrare Hilmi Gashi: President Meta - jemi në mbështetjen tuaj Ibrahim Hajdarmataj: 75-vjetori i Konferencës së Bujanit Murat Gecaj: Gëzuar 2019! Lekë Mrijaj: Kisha "Zoja e Këshillit t'Mirë" në Klinë në orët e mesnatës i nisi Krishtlindjet

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter