E merkure, 18.09.2019, 10:01 AM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Në gjurmët e piktogrameve pellazge

Avzi Mustafa: Përpjekjet e shqiptarëve në Maqedoni për arsim kombëtar, shek. XIX - XX

Zeqir Lushaj: Një fjalë e gruas më solli në Shqipëri

Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” “Ambasador i Kombit” në Staten Island filloi vitin shkollor akademik

Elvi Sidheri: Panairi i pafytyrësisë

Fatbardha Demi: Shënjtori arbër që u 'kryqëzua' për të vërtetën (III)

Fatbardha Demi: Shënjtori arbër që u 'kryqëzua' për të vërtetën (II)

Fatbardha Demi: Shënjtori arbër që u 'kryqëzua' për të vërtetën (I)

Ilia Karanxha: Francesco Sansovino dhe Engjëllorët

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe orientimi strategjik

Gani Mehmetaj: Nën flamurin e Muhametit

Flamuri i Muhametit valëvitet kërcënueshëm në dhjetëvjetëshin e fundit në Dardani e në Shqipëri. Flamuri i Muhametit është ai flamur që e tundnin terroristët islamikë në Siri e në Irak, duke përdhunuar gra e vajza, është ai flamur që e dogjën rinia e PDK-së në qendër të Prishtinës. Por nuk janë vetëm shoqatat myslimane...
Frank Shkreli: Demokracia nuk pret - Roli i Shoqërisë Civile Enver Bytyçi: Shpëtimi i shqiptarëve - shkatërrimi i dyshes Rama-Thaçi Elvi Sidheri: Panairi i pafytyrësisë Xhelal Zejneli: Kryetarit të Misionit të Republikës Çeke në Kosovë Fritz Radovani: Kultura asht shpirti i qytetnimit!

Avzi Mustafa: Përpjekjet e shqiptarëve në Maqedoni për arsim kombëtar, shek. XIX - XX

Perandoria Osmane me reformat e Tanzimatit kishte deklaruar se të gjitha kombësive do t’u lejohet lirisht të ushtronin gjuhët e tyre në institucionet arsimore dhe fetare  me përjashtim të shqiptarëve. Banorët e truallit shqiptar thirreshin  turq, arnautë, kaurrë, latinë; por kurrë me emrin e tyre të vërtetë. Këtu gjithsesi duhet të ...
Fatbardha Demi: Shënjtori arbër që u 'kryqëzua' për të vërtetën (III) Fatbardha Demi: Shënjtori arbër që u 'kryqëzua' për të vërtetën (II) Fatbardha Demi: Shënjtori arbër që u 'kryqëzua' për të vërtetën (I) Ilia Karanxha: Francesco Sansovino dhe Engjëllorët Lutfi Alia: Vittorio Sgarbi dhe Mikele Greçi nga Vlora

Ndue Ukaj: Anomalitë ligjërimore të Albin Kurtit

Për mua, formimi kulturor i një udhëheqësi është parakusht themelor për të kuptuar formimin e tij politik, dhe rrjedhimisht, edhe synimet e tij politike.Dje, duke parë gulçet, dokrrat dhe retorikën boshe të Albin Kurtit, ndër të tjera kam vërejtur disa anomali të mëdha kulturor...
Skender Jashari: Mediet e caktuara propaganduese të radikalizmit, ekstremizmit dhe terrorizimit islamik Shefqet Dibrani: Demokracia është abuzim i statistikave Dedë Preqi: Vjedhja e bustave Drita Jashari: Paditen mediet të cilat propagandojnë radikalizma, ekstremizma dhe nxisin akte terroriste Zymer Mehani: Fitimi i luftës me armë nuk do të thotë edhe mbarim i saj

Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë! Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu

Vahit Nasufi: Sylynjarët e këngës popullore

Ishte e pasur estrada shqiptare,Me këngëtarë dhe këngëtare,Që për melosin burimor,Ishin si zemra në krahëror! Jetën këngës ia kushtuan,Këngën populit ia dhuruan,Por, një nga një, jetë ndërruan,Nga kjo botë u larguan...
Fatmire Duraku: Pavdekësia e një ëndrre e imagjinate të dashurisë Resmi Osmani: Lulja e Arbërit Fritz Radovani: Telegram nga Parisi, At Fishta Pëllumb Gorica: Në gjurmët e piktogrameve pellazge Zeqir Lushaj: Një fjalë e gruas më solli në Shqipëri

Mevlud Buci: Lura, vatra e vllaznimit

Kur më ftuan lurianët me 25 gusht të këtij viti,  ndjeva një emocion të veçantë,  se do të udhëtoja drejt kësaj treve magjepsëse  për herë të pestë pas më shumë se dyzet viteve.Lura,  përveç bukurive natyrore që ende mbahen pas stuhive të shkatërrimit prej motosharrave zhurmuese, është mbi të gjitha vend i njerëzve...
Sevdail Hyseni: Festa e Plisit të Bardhë mblodhi në Malin Dajt shqiptarët e viseve etnike Rrahman Hyseni: Festa e Diasporës në Banjë të Sijarinës frymoi shqip! Neshat Mehmedi: Në Augsburg të Gjermanisë si në trojet shqiptare Rrahman Hyseni: Gjenerata (1957/ 58-59-60) nga Medvegja Lekë Mrijaj: Shugurohet kisha e Shën Ndout në Gllogjan të Pejës

Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti

Arësyeja e shkrimit që ndërmora, nuk lidhet me “Tomorrin hyjnor”, por me disa saktësime të domosdoshme, të cilat ndofta nga mos njohja e zonave gjeografike, artikullshkruesi ka devijuar nga e vërteta e vendndodhjes së Tempullit “Dodonë”, e cila, siç thotë dhe autori: “Dodona është ndërtuar në një epokë shumë të hershme, në epokën mitologjike”...
Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë Bajram Cena: Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL Ajshe Leka: Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit

Fran Gjoka: Një jetë në drejtim dhe në krijimtari Kadri Tarelli: U shua mjeku humanist Ali Zorba Ilmi Musliu: Pse është i mundshëm një koalicion PDK-LVV? Zef Zefaj: Fran Gjoka mësues i nderuar dhe gazetar i afirmuar Ibrahim Kabili: Akti heroik i Veli Allës, shprehje e revoltës popullore gjithnjë në rritje

Osman Ademi: Me dy shtator në Vjenë filloi viti i ri shkollor

Pas pushimeve të gjata verore, me të hënën, me dy shtator, në Vjenë filloi viti i ri shkollor, ku rreth 450 shkolla i hapen dyert për diku 225.000 nxënës (shtypi austriak). Ata do të fillojnë garën për mësim, garën për dije…Këtu bëjnë pjesë edhe një numër bukur i mirë i nxënësve shqiptarë ose me origjinë shqiptare!...
Sali Berisha: Nje akt shtetar dinjitoz! Xhavit Dalloshi: Demantim Ramush Haradinaj: Do t’i shërbej me besnikëri, gjithë jetën, atdheut dhe shtetit të Kosovës Sylejman Morina: Aksion i shoqatës arbneshe “Vicko Zmajeviq” për pastrimin e Fontanës Mbretërore në Kolovare Reagim i fuqishëm i nëndegës së LDK-së në Wilisau (Zvicër)

Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Revista e modës "Vogue" pranon se Roger Federer është një kampion i tenisit, i modës, gjithashtu i jetës së tij familjare.Për "Vogue", Federer u përgjigjet 73 pyetje, në 12 minuta.Ka shumë kujtime, anekdota të kaluara, tenis, sigurisht, por edhe...
Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos Fritz Radovani: Tenisti Novak Gjokoviç fitues kupës për të shtatën herë në Melbourne Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69 Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese