• Reshat Kripa: Mos Harroni!

Duke dëgjuar fjalët e bashkëvuajtësve të mi, më dalin para syve, si në një ekran, portretet e paharruara të dy të përndjekurve  politikë, Xhemal Mustafarajt dhe Fadil Ndreut që, megjithë kërcënimin e forcave të sigurimit të zi të shtetit, që ende ishte në fuqi, më 27 nëntor 1991, hipën në shtizën ...
  • Faik Konica: Pro jetës, kundër krimit

Gati dhjetë vjet më parë ("gati" është term i goditur kur flitet për Shqipërinë, ku askush nuk është merakosur ndonjëherë të shënojë datën, qoftë edhe me përafërsi, të një ngjarje të çfarëdoshme), Madhëria e Tij Sulltani...
  • Reshat Nexhipi: Trimëria e disa figurave shqiptare

Dy fjalët e parafundit të titullit, flasin  qartë se   në historinë e popullit shqiptar ka dhjetra e qindra raste të tjera trimërie, madje edhe më të rëndësishme se këto që qendrojnë në këtë tekst, të vendosura  pa ndonjë elaborim të posaçëm gjatë përzgjedhjeve të  tyre, nga ana ime, prandaj dhe...
  • Kolevica & Lolja: Ditar lufte i komandës gjermane (3)

Ditaret e luftës të Komandës Supreme të Forcave të Armatosura Gjermane (Kriegstagebuch des Oberkommandos der Wehrmacht, KTB OKW) në vitet 1940-1945 u mbajtën nga Zyra e Mbrojtjes Kombëtare pranë Shtabit të Operacioneve të Forcave Ushtarake gjermane ...
  • Besim Muhadri: Karnavalet Ilire të Bozovcës

Në pasditën e 14 marsit, pas një udhëtimi të gjatë nga Prizreni, nëpër shpatijet pitoreseke të Prevallkës e të Brezovicës, arrijmë të kalojmë Kufirin në Gllloboçicë dhe nisemi në drejtim të Tetovës. Pas një qëndrimi të shkurtër në Tetovë...
  • Albert Vataj: Gratë për dashurinë, meshkujt për seksin

Hulumtimet shkencore tregojnë se ekzistojnë dallime të rëndësishme në mes meshkujve dhe grave jo vetëm në fuqinë fizike por edhe në funksionet e shumta psikike dhe neuropsikiatrike, siç janë perceptimi, njohja dhe afektiviteti...
  • Zeqiraj: Kush frenon banditizmin e ''komandantëve''?!

Një Kosovë e vogël, me "komandantë" shumë! Dhe, shumë syrësh shquhen për banditizëm, sepse "kanë gjetë shesh e bëjnë përshesh" dhe nuk ka kush t`i stopojë, t`i frenojë. Krimet faktike, zakonisht, i kanë bërë në pusira, në errësirë, por edhe në dritë të diellit, me çorape në kokë, me maska...
  • Mbi 42 % të grave në Kosovë pranojnë dhunën

Një hulumtim i kryer nga Agjencia e Statistikave të Kosovës dhe UNICEF-i tregon se krahasuar me vende të tjera të rajonit dhe në botë, gratë dhe vajzat e Kosovës kanë tolerancë mjaft të lartë ndaj dhunës fizike, duke lënë pas në mënyrë të ndjeshme Malin e Zi dhe Serbinë, madje edhe ...
  • Gjon Neçaj: Albani, Kampion i mundjes

Alban Neçaj ka lindur më 02.06.1991 në Peraj të krahinës së Nikaj Merturit , në Tropojë, por është rritur në Lezhë, pasi nga vendlindja, prindërit e tij u larguan për një jetë më të mire, kur Albani ishte ...