• Fritz Radovani: Vullneti i tyne i fundit!

  “Jam i pafajshëm, po vdes në krye të detyrës s’eme. Rrnoftë Krishti Mbret, Rrnoftë Papa, Rrnofshin Katolikët, Rrnoftë Shqipnia! U baj hallallë gjyqit dhe ato që do të shtijnë mbi trupat tonë të pafajshëm!” (At Mati Prennushi, Dosja 1302/A, ArkivMM)...
 • Veneta Çallpani: Lufta teknologjike!

  Dikur njerëzit ishin skllevër të paditurisë. Skllevër të ideve të pakta të rrënjosura thellë në mendjen e tyre. Ata nuk mund të kundërshtonin. Jo se nuk donin, por nuk dinin. Mundësitë për të njohur, për të marrë informacione,  ide të reja, ishin të pakta. Ata “të mëdhenjt...
 • Murat Gecaj: Bedri Dedja - 10-vjetori i ndarjes

  Në kujtimet e jetës së tij, Prof. Bedri Dedja ka shënuar se lindi më 20 nëntor 1930. Aty shprehej: “Unë ndjehem krenar që linda në Korçë, në djepin e arsimit kombëtar laik, në Korçën që ishte…mbretëreshë e artit dhe e shkencës, trimëreshë e atdhetarizmit në kohët që shkuan dhe në kohën e...
 • Tefik Selimi: Bota e pasur krijuese

  Shahe Rama është poete e njohur nga Gjilani. Ajo kryesisht shkruan poezi për fëmijë. Ajo ka një botë jo vetëm interesante krijuese, por edhe joshëse për të gjithë fëmijët. Poetja është e tëra “poezi”, e cila poezinë e vjershëron lehtë dhe bukur. Pse jo? Gati në të gjitha veprat letrare të saja vërehet...
 • Hazir Mehmeti: Destan Gashi, këtu denbabaden

  Destanin e njoha nga puna e tij e madhe në disa ekspozita gjithandej Austrisë, bëra  shkrime i frymëzuar nga vepra e tij, disi i ndieja sikur më takonin dhe mua. Sytë e tij shndrisnin në thellësi nga nxirrnin shpirtin e tij prej njeriut kombëtar, i dheut tim i cili na përvëlonte me brengat e bukuritë ...
 • Ramiz Selimi: Intervistë me deputetin e PE Dr. Rübig

  Në këtë intervistë të gjatë që përfshin tema të shumta nga jeta, ekonomia dhe politika, si dhe problemet e rajoneve shqiptare zoti Rübig  është optimist se këto vështirësi  momentale do të tejkalohen dhe rajoni...
 • Xhihadistët e Drenicës, nxënës të Dukës

  Skenderaj është komuna prej nga po rritet numri i të rinjve dita e ditës që po ia mësyjnë luftës në Siri. Ata nuk “çajnë kokën” për ligjet që nxjerr Qeveria e Kosovës e cila dënon deri në 15 vjet kushdo që shkon për të luftuar jashtë vendit...
 • Ethem Bejo: Sporti në Përmet para çlirimit

  Komuniteti permetar gjatë viteve ka treguar se asnjëherë nuk i ka munguar dëshira për sportet,  kalitjen fizike e në veçanti futbollin si lojën me popullore. Sporti në rrethin e Përmetit ështe sjellë dhe zhvilluar nga te rinjte studenta...