• Ndue Dedaj: Një kristal nga Kosova për Papën

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga na bën me dije se Papa Françeskut “i dhurova një kristal të nxjerrë 900 metra thellë nga Trepça, me dheun e Kosovës, për ta bekuar atdheun tonë të shenjtë”. Nuk është një gjë e panjohur dhurimi i gurit të vendit tënd dikujt tjetër me një pozitë të lartë ...
  • Idriz Zeqiraj: Kadri Mani, njeriu i risive

Të mbledhur në rast morti: familjarë, miq, shokë e dashamirë të Familjes Osmani, për ta përkujtuar jetën dhe veprën, sa të përveçshme, aq edhe të zëshme, të njërit nga personalitetet e shquara të trojeve tona. Veteran ...
  • Fahri Xharra: Fol Rexhep Qosja se ne doli tymi!

Shoqëria shqiptare,  asnjëherë  nuk ka qenë në rrezik më të madh se sa këto ditë e këto vjet e fundit. Me ne po luhet si maca me miun. Mjerimi mendor dhe ai fizik përditë e më shumë rndojnë mbi supet tona.”Kafshatë që s'kapërdihet asht,  or vlla,  mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt ...
  • Zeqir Lushaj: Sikur Pal Neçaj të ishte milioner...!

Që tu lë edhe pak vend fotove në kete reportazh-ese-portret…, quajeni si të doni, po perpiqem tu jap pergjigje shkurt ketyre pyetjeve te mesiperme që në fund të shkrimit, lexuesi i vemendeshem te arrije te krijoj nje ide te qarte per sa e pse po flasim...
  • Beqir Cikaqi: Gjuha jonë, sa e mirë!

Me këtë moto, në Treviso të Italisë u bë (ri) hapja e Shkollës Shqipe të Mësimit Plotësues.Ishte kjo ide e shumë bashkatdhetarëve, mbi të gjitha e disa intelektualëve e arsimdashësve shqiptar, të përkrahur fuqimisht nga Shoqata ILIRIA...
  • Ndue Dedaj: Shuhet Kapidani i fundit i Mirditës

Shuhet në moshën 94-vjeçare Kapidani i fundit i Mirditës, Dedë Gjomarkaj, në shtëpinë e tij kapidanore në Shkodër, të cilit i jepet lamtumira nesër më 24 janar. Ishte djali i fundit i Kapidanit të Mirditës, Gjon Markagjoni...
  • Agim Gashi: Kërcënimet e xhihadistëve islamikë

Pa kurrfarë frike, pa i bë asgjë askujt, pa e njohur fare, nga njëfar xhihadisti Fatos Nimani, dhe grupit të tij terrorist, kenkesha zgjedhur me më vra .Ky far Fatos Nimani, kenka terrorist misdis Kosoves, por as policia e as shteti i Kosoves nuk e paskan parë. Pa e njoftë e pa kurr, vetëm...
  • Gjon Neçaj: Albani, Kampion i mundjes

Alban Neçaj ka lindur më 02.06.1991 në Peraj të krahinës së Nikaj Merturit , në Tropojë, por është rritur në Lezhë, pasi nga vendlindja, prindërit e tij u larguan për një jetë më të mire, kur Albani ishte ...