• Fritz Radovani: Kthjelltësia e Nanës Tereza

  Bruksel, mbramje, 5 Shtator 1997. U dha pa kohë njoftimi i ndrrimit të jetës së Nanës Terezës së Kalkutës...Zbrita në sallën e televizorit ku mbretnonte heshtja.Të gjitha stacionet tv transmetonin lajmin e trishtueshëm të vdekjes së Nanës së miljona fëmijve ma të vorfën...
 • Orhan Rexhepi: Beteja e famshme e Albulenës

  Sipas Historianit Gjerman FRANZ BABINGER, Historianëve Amerikanë KENNETH SETTON e PETER SUGAR, SECRET VATICAN ARCHIVES (Arkivi Sekret i Vatikanit) dhe të tjerëve, ishte një BETEJË që u zhvillua në fushën...
 • Gjergj Kabashi: Alma e gjurmëve të thella shqiptare

  Gazetarja e shquar Alma Lama, pas angazhimeve të shumëta e të gjithanshme në Kosovën e pasluftës, fillimisht e shquar me gazetarinë e saj, pastaj si deputete dhe aktiviste me zë për të drejtat e grave, tashmë është dekretuar si Ambasadore e Republikës së ...
 • Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu

  Pasi më pyet që bëra kryq para se me ngrën darkë në Stubëll, e pasi këtu në fshatin Tuaj Pozheran bëra Bismilah e mora avdes para buke, tash do ju jap përgjigjen se cilës fe i përkas; Pra; gjashtë muaj jam katolik, gjashtë muaj mysliman...
 • Halil Haxhosaj: Kurorë soneti

  Në cikol blerimi vetveten e gjeteRrugë e gjatë në zemër të DukagjinitKu gjithmonë shpresa qiellin prekteNgjeshur e bashkuar me velët e Drinit Atë ditë keq Kalanë e goditi rrufejaNjë murtajë Azie kishte ardhur te praguNë vatra të shqipeve ishte fikur harejaVeç në Dasmë të Madhe hetohej ahengu...
 • Aldion Jenishaj: Fundjavë e paharrueshme në Përmet

  Shumë i zënë për të pushuar? Por ke shumë nevojë për pak pushim? Nga entuziazmi për të lënë qytetin për pak kohë deri te adrenalina për të parë destinacionet më të mira të vendit tonë, po ju paraqes një ide për një fundjavë dhe aventura duke eksploruar një nga pikat më ...
 • Agim Musta: Poligonet e vdekjes të diktaturës

  Një pjesë e madhe e viktimave nuk do të gjenden kurrë", - shprehet Agim Musta, njeriu që në 12 librat e tij ka dokumentuar tmerret e diktaturës komuniste. Ai shton se ndërsa regjimet e tjera të japin të drejtën të varrosësh kufomën, diktatura komuniste nuk ta jepte këtë ...
 • Klajd Kapinova: Konica u varros me tinguj nga Wagner

  “E vërteta, nuk ka nevojë për stil gjarpërues e të yndyrshëm të shkrimeve akademike.” – Faik KONICA, Albania 2, 1897Shumë shqiptarë dhe të huaj patën mundësi t’i dhurojnë nder dhe vlerësime veprës së begatë e cilësore...
 • Shukrije Ramadani: Në nderim të dëshmorëve

  Lufta e fundit  për lirinë e Kosovës ,mobilizoi diasporën anembanë për ti dalë krah vëllezërve e motrave në atdheun tonë, tokës që kishte nevojë të merrte frymë pa  pushtuesin serbMijëra djem e vajza nga diaspora ju përgjigjen kësaj thirrje. Një pjesë ...
 • Bajram Çeliku: 40 vjetori i themelimit të KF Bashkimi

  Sporti në fshatin Cërvicë dhe rrethinën e Kërçovës, ka një historik më vete. Edhe të parët tanë dikur janë marrë me sport, edhe atë: me mundje (pelivanë), vrapimin me shkop dhe pa shkop, lojën e bishkës, hedhjen e gurit, kërcimin me shkop dhe pa shkop në një dhe tre ...