• Albert Vataj: 25 vjet nga hapi i parë drejt ëndrrës

Edhe në ëndrra po të ngjizej ajo që ndodhi 25 vite më parë do të ishte një makth. Por ata guxuan dhe fituan, duke u bërë shkëndija e parë e shpresës. Ata vendosën spariherë të dëgjojnë zërin e zemrës, t'i jepen gufit të kraharorit, të shkallmojnë vargonjt e robërisë për të besuar se në qiell ...
  • Fotaq Andrea: Skënderbeu bashkoi Nolin me Konicën

Viti në vazhdim 2015, dhe konkretisht gjashtëmujori i parë, përkon me tre përvjetorë të shënuar: 610 vjetori i lindjes së Heroit kombëtar Gjergj Kastrioti, 140 vjetori i lindjes së Faik Konicës dhe 50 vjetori i vdekjes së Fan Nolit...
  • Fahri Xharra: Pse Oliver J. Scmitti në AShAK?

“Me pranimin e O. J. Schmitt-it anëtar të jashtëm të AShAK-ut, ky insti­tucion ka dëshmuar edhe një herë se është institucion i shkencës, i dijes, i së vërtetës, i civilizimit, që shpërfill qasjet diletanteske-folklorizante, kontekstet emocionale dhe ideo­lo­gjike në interpretimin e ngjarjeve...
  • Përparim Hysi: Një dashuri e vrarë

Para 10-ditësh më telefonoi Pierre-Pandeli Simsia që kish ardhur nga Amerika. Më telefonoi dhe ndodh që je i mëdyshur se ku mund ta takosh një që vjen nga larg. Se nuk kam se si mos nxehem ( nuk është vetëm  mllefi im), me faktin shumë të turpshëm , që jemi i vetmi vend demokratik...
  • Qazim Shehu: Netët korçare të poezisë

Netët korçare të poezisë përbëjnë tashmë një traditë të pasur, shoqëruar me botime të shumta. Ato,  zakonisht , mbahen në qershor pa respektuar një datë të caktuar po këtë muaj data gjashtë dhe tetë u bë djep që përkundi ...
  • AA Vision: Audiencë me Poetin Gjekë Marinaj

Aktiviteti u drejtua nga Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë, poeti e publicisti Adnan Mehmeti dhe shkrimtarja e studiuesja Dr. Yllka Filipi. U moderua nga Poeti Mehill Velaj i cili me rastin e fjalës së hapjes tha: “Të nderuar të pranishëm, mirë se keni ardhur në selinë e...
  • Vataj: George Sand, gruaja e kapërcyellit të epokave

Sot 211 vite më parë, më 1 korrik të vitit 1804, lindi George Sand, erdhi në jetë një grua, zëfilli një epokë, i mbujt në të asokohshmen tokësore një personazh i pazakontë, gjegji në galaksi një konstelacion yjësie...
  • Përkraheni nismën: Libra shqip, dhuratë për Plavë-Gucinë

Qëndra Mbarëkombëtare e Koleksionistëve Shqiptarë, në Tiranë, me president historianin dhe koleksionistin, Shpëtim Sala, njofton se e diela e 26 korrikut 2015 do të jetë dita e fundit përmbyllëse e Nismës“LIBRA SHQIP, DHURATË PËR PLAVË-GUCINË”...
  • Ramiz Dërmaku: Gashi ua fundosi shpresat

Të dielën në stadiumin e qytetit  Agronen Park , në Weingarten në pranin e mbi 70 shikuesëve u  zhvillua ndeshja futbolistike e qarkut  të Fridrischafenit në mes të Klubit Futbollistik“Kosova“ dhe  Klubit Futbollistik “Lindau“ nga qyteza Lindau. Në një atmosferë të qetë dhe...