• Entela Binjaku: Bashkë për një shoqëri pa dhunë…

Prej disa vitesh Shqipëria është bërë pjesë e fushatës botërore kundër dhunës me bazë gjinore. Në kuadër të kësaj fushate në vendin tonë, por kryesisht në kryeqytet,  u zhvilluan  aktivitete kundër kësaj dukurie. Këto aktivitete nisën si çdo vit më 25 nëntor dhe vazhduan  deri më 10 dhjetor ...
  • Gani Mehmeti: Nipi i moshuar kërkon gjyshin e ri

Meqë m’u dha rasti të vizitoja Dizhonin e Francës, nga kureshtja po kërkoja edhe Fakultetin e Letërsisë në Universitetin e këtij qyteti. Këtë nuk po e bëja pa ndonjë qëllim: Doja të shihja sallat e mësimit në këtë fakultet...
  • Frank Shkreli: Vjedhja e pronës private në Ulqin

Sipas një njoftimi në portalin e Komunës së Ulqinit, të martën u nënshkrua në hapësirat e komunës së atij qyteti marrveshja, midis Kryetarit të komunës, Fatmir Gjekaj dhe përfaqsuesit të kompanisë turke "Aqua Park & Entertainment", Sahret Hajdarpasic, për ndërtimin e një akva parku...
  • Albert Vataj: Ikja e pakohë e Skënder Drinit

Në agun e 16 dhjetorit 2014, pas një kome disaditore ka ndalur zemra e shkrimtarit Skënder Drini. Shërbim i reanimator i Qendrës Spitalore Universitare "Nënë Tereza" nuk ka mundur ta mbajë në jetë zemrën ...
  • Demir Krasniqi: Çka ka thanë Mehmeti

Çka  ka thanë  Mehmeti –Dija hallin veti !Këqyri punët tuaja ,Mos  mbajë gajle  t’ huaja ! Ka pas thanë malësorja Zojë –Mos i merr hallkun për gojë !Mos ta bëjnë hallku me dorë ,Se çka t’ mbjellësh ke me e korrë...
  • Halim Mustafa: Flamuri - kenge, valle dhe poezi

Më 22 nëntor 2014, në organizim të SHKA “17 Shkurti” , në Baden të Austrisë u kremtuar denjësisht Dita e Flamurit dhe e Pavarësisë së Shqipërisë. Atë ditë, në Baden kishin ardhur për të kremtuar bashkarisht ...
  • Marjan Sebaj-Sopi: Intervistë me Prof. Nazif Laçi, historian

Prof Nazif Laçi i nderuar, është kënaqësi të bashkëbisedojmë me Ju, njëherit që në fillim ju falenderojmë për kohën e çmuar Tuajën e të cilën na kushtoni të gjithë neve e në veçanti gjeneratave të reja të cilat gjithnjë i keni pasur...
  • Vritet një komandant kosovar i ISIS-it

Një nga komandantët kryesorë të ISISit në Irak është vrarë sot kur autokolona e tij u hodh në erë pasi shkeli mbi disa bomba të vendosura përgjatë rrugës kryesore. Ai quhet Abu Abdullah Kosovoi, një shqiptaro-mysliman nga Kosova. Ngjarja ndodhi 3 km larg qytetit Tal Afar...
  • Në besë të shqiptarit...

“Pas ndeshjes me Serbinë, jo pa qëllim u tentua të krijohej imazhi i një Shqipërie jo tolerante, për më tepër i pushtuar nga nacionalizmi ekstrem. Por sa i vërtetë është ky realitet, si janë shqiptarët në shtëpinë e tyre, ose më mirë si janë shqiptarët në fushat e futbollit”...