• Fritz Radovani: Turqia nga nxori nga Europa

Këte libër me titull “ARKIVI I HARRESËS”, Ua kam kushtue Ejllorëve të Drishtit...Atyne Paraardhësve të mij që nuk “harruen” me na lanë Formulen e Pavdeksisë së Atdheut, Fesë, Gjuhës, Historisë Kombtare, po, dhe të gjithave bashkë, të vulosuna me Gjakun e Popullit Shqiptar...
  • Lutfi Alia: “Save my Ryan!”

Problemi jetesor i njerzimit eshte te parandaloi luftat totale, qe te mos perseriten ato qe ndodhen me luften e I dhe te II boterore. Luftat nuk mund te shmangen me brutalitetin e forcave superiore, por mund te...
  • Selim Nëngurra: Pse tolerojmë idiotët?!

Ndoshta nga malli per Atdheun sepse ma shumë se kater dekada kam jetue jasht Ti unë disi gjithmonë e kam preferue dhe ndegjue muziken tonë folklorike e edhe ate burimore popullore.Kjo ka ndodhë padyshim se në kangët e tilla shprehet disi ma vrullshem ...
  • Xhelal Zejneli: Jeronim de Rada (1814-1903)

Jeronim de Rada (1814-1903) është shkrimtari më i mirënjohur i letërsisë arbëreshe. Ai është edhe figura më e shënuar e lëvzijes kombëtare shqiptare në Italinë e shekullit XIX. Është bir i një prifti ortodoks në Maq...
  • Zeqir Lushaj: Flamur e Shqipe

Cikël, me tekste këngësh për Kosovën, nga libri “Fjala mbi tel…”  i  autorit Zeqir Lushaj, botuar në “Kristalina KH”, Tiranë 2009...
  • Halim Mustafa: Flamuri - kenge, valle dhe poezi

Më 22 nëntor 2014, në organizim të SHKA “17 Shkurti” , në Baden të Austrisë u kremtuar denjësisht Dita e Flamurit dhe e Pavarësisë së Shqipërisë. Atë ditë, në Baden kishin ardhur për të kremtuar bashkarisht ...
  • Drita Lushi: Intervistë me gazetarin Ndue Lazri

Përshëndetje Ndue. Po i lë formalizmat dhe s’po të drejtohem me“zotëri” apo “i nderuar”(që mendoj se janë e njëjta gjë). Kjo, duke të konsideruar koleg, me të cilin na lidh fjala e shkruar, mik me të cilin kemi shkëmbyer librat e botuar ...
  • Letër publike nga ish Ushtarët e Sali Çekajt

Reagim: Thellësisht të shqetësuar nga zhvillimet politike të gjashtë muajëve të fundit ,të cilat në vete përmbajnë një gjendëje kaotike, me sjellje arrogante dhe të padurueshëme të ca politikanëve totalisht të pandergjegjëshëm duke e sjellur shtëpin tonë në greminë dhe mjerim...
  • Në besë të shqiptarit...

“Pas ndeshjes me Serbinë, jo pa qëllim u tentua të krijohej imazhi i një Shqipërie jo tolerante, për më tepër i pushtuar nga nacionalizmi ekstrem. Por sa i vërtetë është ky realitet, si janë shqiptarët në shtëpinë e tyre, ose më mirë si janë shqiptarët në fushat e futbollit”...