• Idriz Zeqiraj: Luftëtarët e djeshëm, varfanjakët e sotëm

Në një takim me ministrin e Diasporës në Mynih, autori i këtij shkrimi shprehu shqetësimin për nivelin e përtokshëm të Shkollës shqipe në Mërgatë. Madje, duke shprehur keqardhje të skajshme për krahasimin, bëri pyetjen shokuese: " A e dinë Ministri me bashkëpunëtorë...
  • Idriz Zeqiraj: Kadri Mani, njeriu i risive

Të mbledhur në rast morti: familjarë, miq, shokë e dashamirë të Familjes Osmani, për ta përkujtuar jetën dhe veprën, sa të përveçshme, aq edhe të zëshme, të njërit nga personalitetet e shquara të trojeve tona. Veteran ...
  • Frank Shkreli: 99 vjet më parë u vra Isa Boletini

99 vjetë më parë u vra nga xhandarët serbo-malazezë, Isa Boletini, njëri prej figurave më të ndritura të kombit shqiptar, dorë e djathtë e Ismail Qemalit dhe Luigj Gurakuqit, i cili gjithmonë kishte pushkën në dorë...
  • Oralda Lahe: Flet krijuesi Muharrem Kamani

Muharrem Kamani ka lindur më në Shelq të Përmetit. Ka botuar vëllimin poetik me titull: “Era e viseve të mija”. Ka konkuruar me poezi në disa veprimtari letrare si brenda dhe jashtë vendit, i vlerësuar me diploma të ndryshme si në; Greqi, Itali (Artisti a Confronto), si dhe Çertifikata Nderi...
  • Florim Zeqa: Ibrahim Rugova, njeriu më madh i epokës

Nën patronatit e publicistit, Florim Zeqa dhe kryetarit të shoqatës kulturore "Dardania"(Montebelluna), zotit Faik Tafolli, në lokalet e mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Montebelluna (TV-Itali) u mbajtë akademi ...
  • Ndue Dedaj: Shuhet Kapidani i fundit i Mirditës

Shuhet në moshën 94-vjeçare Kapidani i fundit i Mirditës, Dedë Gjomarkaj, në shtëpinë e tij kapidanore në Shkodër, të cilit i jepet lamtumira nesër më 24 janar. Ishte djali i fundit i Kapidanit të Mirditës, Gjon Markagjoni...
  • Agim Gashi: Kërcënimet e xhihadistëve islamikë

Pa kurrfarë frike, pa i bë asgjë askujt, pa e njohur fare, nga njëfar xhihadisti Fatos Nimani, dhe grupit të tij terrorist, kenkesha zgjedhur me më vra .Ky far Fatos Nimani, kenka terrorist misdis Kosoves, por as policia e as shteti i Kosoves nuk e paskan parë. Pa e njoftë e pa kurr, vetëm...
  • Gjekë Gjonaj: Rrezart Cungu, tenisti më i mirë

Njëri nga tenistët e ri  më të  talentuar  në Evropë dhe në Botë , siç  ka deklaruar trajneri i tij , kroati Zoran Ivanisheviq pa më dyshje  është Rrezart Cungu, nxënës i klasës së dytë  në  gjimnazin e Ulqinit. Një sportist i lindur, në  zhvillim e sipër. Një emër  tashmë i njohur në mes të ...