• Fritz Radovani: Kush e tradhëtoi Vasil Shanton?

Në shtator të vitit 1961 u emnova mësues në shkollen “Liria” të qytetit të Shkodres. Shkolla fillore ku do të fllojshe punën si mësues, ishte brinjë një  kodres, prej ku shihej krejt Pazari i vjetër i Shkodres, po thuej i rrënuem fare...
  • Fotaq Andrea: Konica, përçues i vlerave të letërsisë

Një enigmë e veçantë që shoqëron jetën e Faik Konicës në vitet e para të vendosjes së tij në SHBA (pas 1909) dhe që ka intriguar mjaft studiues, ka të bëjë drejtpërdrejt me një pohim të thjeshtë të poetit të madh Gijom Apoliner kur portretizon mikun e tij shqiptar, më 1 maj 1912: "I shkrova ...
  • Anton Quni: Rugova dhe rezistenca për pavarësi

Këtu ua sjelli fjalimin e plotë të Z. A. Quni, njeriu i luftës dhe paqës, komandant lufte dhe deputet e anëtare Kryesie në LDK. Fjalimi i tij ishte ndjekur me aq interesim, sa une si gazetar rrallë here këto vite kam perjetue diç të tillë. E gjitha salla dhe të pranishmit ishin...
  • Baki Ymeri: Krijimtaria gjysmëshekullore e Kadriut

Kohë më parë doli nga shtypi  libri voluminoz (prej 570 faqeve) i dr. Labinot Berishës me titull: “Qasje veprave të Ibrahim Kadriut”. Fjala është për librin që u botua me rastin e 70-vjetorit të lindjes  dhe pesëdhjetë vjetorit të lindjes të Ibrahim Kadriut, ku janë ...
  • Neshat Mehmedi: Dita e Verës

Dita e verës është një traditë e lashte  pagane - shqiptare dhe festohet me një mori ritesh e praktikash te ndryshme në shumë treva tona, sidomos në Malësinë e Sharrit në katundet Bozovcë, Veshallë, Brodec, Vejcë, Shipkovicë, Lisec, Gajre...
  • Bajram Çeliku: Rënja heroike e Mefailit Vogël

Për ta shkruajtur këtë tekst, më nxiti një këngë e thurur nga një rapsod nga fshati Zajaz i Kërçovës, me titull: “Gjashtë shkurt 1946”. Pasi e kisha dëgjuar e lexuar edhe më parë tekstin e kësaj kënge, e lexova edhe disa herë radhazi. Thashë me vete: Vallë...
  • Gëzim Hoxha: A do të shënoj rënie ekonomia Kineze?

Për Kinën ke se çfarë të shkruash. Në Wikipedia psh gjen një lumë të madh të dhënash për ecurinë e ekonomisë të këtij vendi të madh dhe mënyrën se si është arritur deri atje (bëhet fjalë për vitin disi të largët 2003). Që prej nisjes së reformave dhe hapjes së vendit, ekonomia...