• Lutfi Alia: At Gjeçovi, legjislatori i dytë i kanunit

At Mëhill Shtjefën (Stefan) Kostandin Gjeçovi-Kryeziu O.F.M, është lindur me 12 korrik 1874 në Janjeva - Kosovë, ku kreu shkollen fillore dhe në vazhdim u dërgua të studioi në kolegjin e Franceskanëve në Troshan ...
  • Zeqa: Bashkimi imagjinar i territorit të Kosovës!

Gjendja katastrofale e krijuar në vend si pasojë e një klase politike të papërgjegjshme, ka bërë që në mesin e popullatës të krijohet bindja, se kush më pak e kush më shumë, të gjithë që mirren me poltikë janë mashtrues e intrigantë, hajna dhe uzurpator të institucioneve ...
  • Zeqir Lushaj: Një telefonatë mbas 20 vjetësh

Ishte nje telefonate para pak ditesh, jo krejt e zakonshme por disi e papritur per mua... Mbas disa pyetjesh te shpejta me bashkbiseduesin u riktheva (pak i befasuar) ketu e 20 vjet me pare kur ne vitin 1996 kisha botuar nje shkrim qe do e ndiqni me poshte ...
  • Frrok Vukaj: Në Karaburunin “e ndaluar”

Këto ditë të ngrohta, për një fundjavë zgjodhëm bregdetin e Vlorës, një nga perlat më të bukura të vendit. Pas Ujit të Ftohtë, jo shumë larg nga Tuneli, kafen e parë e pimë në njëlokal më emrin “Liro” ngjitur me rrugën...
  • Ambasada turke: Dënoni gazetarin Berat Buzhala

Më 20 korrik, ambasada turke në Prishtinë i dërgoi një letër ministrisë së Jashtme të Kosovës, duke i bërë thirrje që të ndërmerr veprim për komentet e gazetarëve, raporton Gazeta Express.Ambasada Turke në Kosove i ka bërë presion Qeverisë së Kosovës ...
  • Bajram Çeliku: 40 vjetori i themelimit të KF Bashkimi

Sporti në fshatin Cërvicë dhe rrethinën e Kërçovës, ka një historik më vete. Edhe të parët tanë dikur janë marrë me sport, edhe atë: me mundje (pelivanë), vrapimin me shkop dhe pa shkop, lojën e bishkës, hedhjen e gurit, kërcimin me shkop dhe pa shkop në një dhe tre ...