• Elvi Sidheri: Spiunime!

-“Ah ky gjermani moj motrani, na kanë spiunuar gubernën dhe atdhenë këta përgjonjësit e asaj Merkellkës moj shoqeni, ay Hansi i “djemtë tanë luftojnë në male” do e ketë pasur sërish fajin patjetër edhe kësaj rradhe!”Sipas traditës më të mirë shqiptare të së ashtëquajturës gjithënjohëse ...
  • Lutfi Alia: Nënë Tereza, misionare e dashurisë

Nënë Tereza, e udhehequr nga thirrja e Krishtit mbi kryq: “Kam etje”, vendosi te largohet nga Kongregacioni i motrave te Loreto-s dhe t’i dedikohet bamiresise, dashurise, mbeshtetjes, ndih-mes materiale e ...
  • Krist Gjinaj: Pse thanjet "Islami tradicional"?!

Lexojmë e lexojmë dhe duke lexuar mundet që edhe leximi të merret si një e vertetë ose të merret si një rreshtë nder gishta të dores. Për dikend, leximi nuk ka dobi sepse e dërgon në bindje të lehta , sepse leximi pa analiza dhe kunder analiza-pa fakte dhe kunder -fakte, mbetet vetem reshta ose fletë të...
  • Albert Vataj: Nënë Tereza, e pazevëndësueshme

Tash 104 vite më parë, më 26 gusht 1910, lindi në Shkup të Shqipërisë, asokohe nën pushtimin otoman, Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, humanistja shpresëdhënëse ndaj të varfërve, të sëmurëve, të ...
  • Baki Ymeri: Poet briliant dhe mik i Shqipërisë

Toma Goerge Maiorescu është poet, shkrimtar, eseist, profesor dhe mik i madh i Shqipërisë. U lind në një familje të motshme intelektuale (8 dhjetor 1928), në Reshicë të rrethit Karash-Severin (Rumani). Shkollimin fillestar në Reshicë, liceun në Karansebesh dhe Timishoara. Studioi letërsinë dhe ...
  • Klajd Kapinova: Robert & Valedete Përlleshi martohen

Sipas traditës shqiptare, dasmat fillojnë të shtunën dhe bëhen veç e veç në familjet e dhëndërrit dhe nuses.Ishin orët më të gëzuar në familjen Përlleshi, në mbrëmjen e së shtunës, e cila në oborrin e madh plot gjelbërim, pranë shtëpisë ...
  • Do Arab men hate women?

With these five words in a controversial magazine article, Egyptian-American journalist Mona Eltahawy shot to fame, unleashing a devastating critique of women's rights in the Arab world...
  • Elona Doda: Flet gazetarja dhe poetja Oralda Lahe

Oralda Lahe është gazetare në Radio Tirana pranë Departamentit Social-Kulturor. Është e pranishme në shtypin e shkruar dhe median online  me anë të shkrimeve sociale dhe kulturore. Ndërsa nuk mungojnë dhe krijimet...
  • Viktor Mërkuri: Konflikti Hamas - Israel

Gjatë javëve të kaluara kemi parë imazhe të frikshme të përballjes së forcave Israelite me rebelet e Hamashit në një luftë e cila ka më shumë se 40 vjete që po vazhdon dhe që gjithmon krijon të njëjtën situatë faktike. Nga njëra anë forcat ekstremiste të Hamashit që po mundohen të vrasin...
  • Sportistët e skuadrës Gjermane, ‘’meteorët’’ e futbollit

Një eveniment kaq i rëndësishëm siç ishte kampionati i 20-të i futbollit që u zhvillua në Brazilin e bukur të Sambas. Me atë futbollin e tij vrituoz që uli siparin duke shpallur fituesin e tij skuadrën Gjermane. Skuadra gjermane bëri lojra të bukura ku luajti në fushën e gjelbërtë. Si rezultat i këtyre ...