• Entela Binjaku: Vetëvrasja dukuria që duhet të na shqetësojë

Vetëvrasja, një ndër dukuritë e sociologjisë bashkëkohore është e pranishme dhe në rritje në shoqërinë tonë. Ajo godet meshkuj dhe femra, të rinj e të moshuar, të pasur e të varfër, nga zonat rurale dhe urbane, me dhe pa  pushtet, me arsim të lartë dhe pa një arsim të tillë...
  • Frank Shkreli: Martirizimi i avokatit Muzafer Pipa

Kështu është shprehur Avokat Muzafer Pipa më 22 mars të vitit 1946, drejtuar trupit që gjykonte, ndër të tjerë, At Gjon Shllakun, At Gjon Faustin, At Daniel Dajanin, përfshirë studentët Mark Çuni, Gjergj Bici, Gjelosh Lulashi, Fran Miraka, dhe Qerim Sadiku, të cilët u ...
  • Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu

Pasi më pyet që bëra kryq para se me ngrën darkë në Stubëll, e pasi këtu në fshatin Tuaj Pozheran bëra Bismilah e mora avdes para buke, tash do ju jap përgjigjen se cilës fe i përkas; Pra; gjashtë muaj jam katolik, gjashtë muaj mysliman...
  • Xhafer Sadiku: Libër për të cilin duhet diskutuar

Botimi i një libri është ngjarje jo vetëm për autorin, por edhe për lexuesin dhe, kur është fjala për libra studimorë, do të ishte me interes edhe për institucionet shkencore dhe akademike. Për më tepër, kur në Shqipëri studiuesit numërohen me gishtat e dorës...
  • Gëzim Hoxha: Shtatzënë në moshë të madhe?

Shtatzania dhe lindja kushtojnë në çdo moshë. Sidomos në një vend si ky i yni. Po kjo është një tjetër temë që nuk dua ta  prekë këtë herë. Më ngeli mendja te një shkrim i publikuar nga Al jazeera. Më ngacmoi kurreshtjen numri i madh i shpërndarjeve të bëra nga...
  • Demir Krasniqi: Qamili i Vogël - këngë përjetësie

Duke pasur parasysh dëshirën e përjetshme të autorit të ndjerë – Qamilit të Vogël, i cili vazhdimisht mëtonte për këngët të cilat i kishte krijuar t’i publikonte të deshifruara me nota dhe duke pasur parasysh kërkesat e mëdha të miqve, dashamirëve dhe simpatizantëve të flakët ...
  • Yjet e Kosovës: Ekspozitë për Shën Terezën

„Yjetë e Kosovës „e.V. Emmendingen Gjermaninë bashkpunim meSparkasse EmmendignenMë 26.09.16Organizojnë ekspozitëDuke filluar nga ora 19.00Paraprakisht në të njëjtën ditë duke filluar nga 17.30 në kishën ...
  • Bajram Çeliku: 40 vjetori i themelimit të KF Bashkimi

Sporti në fshatin Cërvicë dhe rrethinën e Kërçovës, ka një historik më vete. Edhe të parët tanë dikur janë marrë me sport, edhe atë: me mundje (pelivanë), vrapimin me shkop dhe pa shkop, lojën e bishkës, hedhjen e gurit, kërcimin me shkop dhe pa shkop në një dhe tre ...