• Anton Marku: Kosova, vend i paradokseve

Të jetosh sot në Kosovë do të thotë të ballafaqohesh me kundërthënie nga më të ndryshmet. Disa serioze. Të tjerat më pak. Ka vite që kërkohet të ushqehemi me bio-prodhimet që bën toka jonë pjellore, e së cilës gjithnjë e më tepër po i mungojnë bujqit. Një pjesë e bëjnë...

• Fotaq Andrea: Konica, përçues i vlerave të letërsisë

Një enigmë e veçantë që shoqëron jetën e Faik Konicës në vitet e para të vendosjes së tij në SHBA (pas 1909) dhe që ka intriguar mjaft studiues, ka të bëjë drejtpërdrejt me një pohim të thjeshtë të poetit të madh Gijom Apoliner kur portretizon mikun e tij shqiptar, më 1 maj 1912: "I shkrova ...
  • Fahri Xharra: Ç`më tha Virgjil Kule për Skënderbeun?

“Si shkallet e një amfiteatri antik, autori zbret ne shekuj dhe me një shpirt hulumtues te një Sherlock Holmesit, Ai nuk ndriçon te vërtetën mbi krimin, arrin tek e vërteta jone legjendare, e bere tashme mit, ne baze te hulumtimit qe natyrshëm lind nga studimi ...
  • Ermira Babamusta nderohet me medaljen e artë nga Presidenti Obama

Ermira Babamusta është shqiptarja e parë që u nderua nga Presidenti Obama për punën e saj humanitare. Në 2014 Ermira shërbeu në programin e Shërbimit Kombëtar të Zyrës së Presidentit të Sh.B.A.-së. Shtëpia e Bardhë e nderoi Ermira Babamustën...
  • Bajram Çeliku: Rënja heroike e Mefailit Vogël

Për ta shkruajtur këtë tekst, më nxiti një këngë e thurur nga një rapsod nga fshati Zajaz i Kërçovës, me titull: “Gjashtë shkurt 1946”. Pasi e kisha dëgjuar e lexuar edhe më parë tekstin e kësaj kënge, e lexova edhe disa herë radhazi. Thashë me vete: Vallë...
  • LB e mbështetë iniciativën e Presidentes

Nga takimi i sotëm, i thirrur nga Presidentja e Kosovës, u rikonfirmua edhe një herë kërkesa e opozitës për zgjedhje të reja. Gjithashtu, në deklaratën e fundit të përbashkët, ata deklaruan se zgjidhja janë zgjedhjet dhe se kjo është mënyra e vetme për të...