E merkure, 25.05.2022, 06:47 AM (GMT+1)

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (4)

Gjon Keka: Prof. Ukshin Hoti gjeni, shkencëtar dhe patriot besnik

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (3)

Hazir Mehmeti: 80 vitet nga arrestimi i Norbert Joklit në pakthim

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (2)

Gjon Keka: Ditëlindja e Dragoit të Arbërisë

Entela Binjaku: Studentët e “Shëndetit publik” paraqesin temën “Vaksinimi në Shqipëri-sfidë apo realitet?”

Qazim Namani: Presionet e pushtuesve për ndryshimin e kostumeve popullore shqiptare

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (1)

Xhelal Zejneli: Iluminizmi në Skoci dhe në Angli

Qazim Namani: Ndryshimi i veshjes brenda një fisi dhe familje shqiptare pas krizës lindore 1879/1880

Fran Gjoka: Një jetë e shkrirë në arsim e krijimtari letraro-artistike

Qazim Namani: Gjurmët historike dhe ruajtja e traditës së krishterë në veshjen e Medvegjës

Fotaq Andrea: Selenica - Madona e Arit të Zi

Saimir Lolja: Iliada, Odiseja, Eneada, prralla të klonuara keq

Enver Bytyçi: Tridhjete vite nga 24 maji 1992

Nga data 26-30 shtator 1991 Kosova zhvilloi referendumin per pavaresi. Ky referendum ishte pika e mesit per vendin. Para tij ishte shpall Deklarata e Pavaresise (2 korrik 1990) si dhe ishte miratuar Kushtetuta e Kacanikut me 7 shtator 1990. Por akoma me e rendesishme do te ishte ajo cfare erdhi pas referendumit...
Ndue Ukaj: Kur President kishim Ibrahim Rugovën Xhelal Zejneli: Konservatorizmi Frank Shkreli: Prishtina përqafon të madhin Ernest Koliqi Xhelal Zejneli: Iluminizmi - Universitete dhe Akademitë Ndue Ukaj: Është koha e fundit për një katharsis të pastër e të domosdoshëm politik

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (4)

Tabagismi shprehet me dëmtime në shumë organe, në disa të rënda si në sistemin nervor qendror, në zemër,  në vazat e gjakut dhe në aparatin e frymëmarrjes, por lëndohen dhe organe të tjera, në dukje me shenja të lehta, por në fakt me pasoja serjoze për shëndetin e duhanxhinjëve...
Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (3) Sabile Basha: Garat e kuizit thellojnë dhe zgjerojnë njohuritë shkencore Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (2) Xhemaledin Salihu: Dita e Shën Gjergjit në Preshevë Qazim Namani: Presionet e pushtuesve për ndryshimin e kostumeve popullore shqiptare

Fahri Dahri: Mendoj se nuk duhet të shtrohen pyetje të natyrës: "Pse shqiptarët në Ballkan mbeten të fundit në çdo zhvillim"?

Në këtë shkrim, do sjell për informim një dekret të sultan Hamitit I, kundër gjuhës shqipe.●"Sipas mediave të fqinjëve tanë, perandoria osmane, që mbajti të pushtuar për pesëqind vjet popullin shqiptar, ka luajtur një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e kulturës dhe gjuhës greke: Sulltani Abdul Hamidi I (1725-1789), pasi mori një thes me flori nxori  “Një ligj kundër gjuhës dhe kulturës shqipe"...
Aurel Dasareti: Shpresa është ylberi mbi rrjedhën dëshpëruese të jetës Jusuf Buxhovi: Legjitimimi Demokratik i Shtetit të Kosovës Kalosh Çeliku: 'Kryeterroristi' Fritz Radovani: Dijetari pa vorr, At Bernardin Palaj Kimete Berisha: Avokati i Aleksandër Vuçiqit - Albin Kurti!

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Namik Selmani: Ka disa njerëz

Ka disa njerëz si tiQë ti iu përulesh, dhe pse në gju ndjen dhimbje.Ua shqipton emrinDhe kur qepallat t’i mbyll netëve errësira.Iu thur poezi e këngëMe tinguj si purteka e florinjveDëshiron t’ua shtrosh udhën me lule a qilima. Ka disa njerëz...
Kozeta Zylo: Kryeministri i Kosovës z. Albin Kurti midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx Fran Gjoka: Dikur në Iliri Sinan Gashi: Refuzim i së shëmtuarës përmes kulturës Sevdail Hyseni: Një kronikë bamirësie “Lugina, gjithçka, për Kosovën” Aleksandër Çipa: Guidë nga Mati, te matjanët dhe anasjelltas

Gjekë Gjonaj: Salçi kulturor dhe historik ka rënë në qetësi të mërzitshme

Jo më shumë se shtatë - tetë  kilometra para se të hyhet  në Ulqin, në anën e majtë  të rrugës  e cila të çon për në Tivar, rrugës së ngushtë të asfaltuar  arrihet në fshatin Salç.  I vendosur nën malin Mozhur, 550 metra mbi nivelin e detit.  Njeriu e ka të vështirë të besojë se këtu dikur  kanë...
Xhafer Leci: Shqiponjat gjithmonë kthehen në fole Hamdi Hysuka: Është bukur kur jemi bashkë Hasan Hasanramaj: SHBA 'Rrasa e Zogut' e Junikut - prijatare e alpinizmit në Kosovë Hasan Hasanramaj: Peja, 6 herë u bë shkrumb e hi nga dora e pushtuesve Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti...

Prend Buzhala: Ernest Koliqi dhe Kosova

Kur Ernest Koliqi, posa bëhet ministër arsimi, më 1941, në Kosovën “ e çliruar” nuk formoi lëvizje fashiste, as nuk dërgoi brigada naziste, as nuk organizoi pogrome apo gjyqe… por dërgoi fillimisht 200 mësues e më vonë ata u bënë mbi 700 sish...
Sabri Duraku: Xhevdet Musë Bala veprimtar i vendosur i çështjes së Atdheut! Gjon Keka: Prof. Ukshin Hoti gjeni, shkencëtar dhe patriot besnik Hazir Mehmeti: 80 vitet nga arrestimi i Norbert Joklit në pakthim Gjon Keka: Ditëlindja e Dragoit të Arbërisë Nue Oroshi: Besim Ndrecaj burrë i heshtjes së fjalëve por hero i jehonës së zërit të krismave të pushkës

Kastriot Dervishi: Ministri i parë britanik në Shqipëri

Ky vit është përvjetorit të 100 të vendosjes së marrëdhënieve të Shqipërisë dhe Britanisë së Madhe. Në vitet 1922-1936 legata e këtij shteti ishte e vendosur në Durrës. Pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike, në vitin 1996 u emërua ambasadori i parë britanik në Tiranë, Andrew P. Tesoriere...
Kastriot Dervishi: Dokumenti i njohjes së Shqipërisë nga SHBA Kastriot Dervishi: Korrupsion me eshtra, para dhe rroba Kastriot Dervishi: 'Punë e organizuar në Spaç' Kastriot Dervishi: Vrasja e Avni Rustemit Kastriot Dervishi: Gjykata Speciale e Sigurimit

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, mërgimtarët në vendet evro-perëndimore organizuan aktivitete të larmishme për nderë të “Epopesë së UÇK-së”, në kujtim të sakrificë sublime të Familjes Jashari. Për dallim nga vendet e tjera, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca  Treviso...
Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe Floriana Garo: Edi Rama dhe Taulant Balla kanë dalë hapur në mbështetje të Lulzim Bashës 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist Dasho Aliko i bën thirrje Bashës: Nuk e keni shumicën, hap krah! Edi Rama: Lëreni PD-në, ejani të rikthejmë Monizmin!


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora